XRP ryzykuje utratę statusu top-5 kryptowalut, gdy kapitały rynkowe Polkadot i Cardano osiągają $21B

Drugie uzurpowanie sobie prawa do XRP przez Polkadot sprawia, że XRP jest niebezpiecznie blisko opuszczenia pierwszej piątki kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

XRP na krótko stracił swoją pozycję w pierwszej trójce altcoinów 9 lutego po tym, jak nowy gracz Polkadot (DOT) wyprzedził jego kapitalizację rynkową w trwającym wstrząsie altcoinów.

Dane z Cointelegraph Markets i CoinMarketCap potwierdzają, że XRP obecnie ledwo trzyma się na piątym miejscu wśród największych kryptowalut i wkrótce może całkowicie opuścić pierwszą piątkę.

Ripple dostaje flippled… po raz drugi

Nowy porządek wśród altcoinów o dużej kapitalizacji nadchodzi w momencie, gdy nowy „sezon altseason“ uderza w rynek, a wybrane cele inwestorów znacznie różnią się od ostatniego na początku 2018 roku.

Wśród ofiar jest Bitcoin Cash (BCH), który jak donosi Cointelegraph został w tym tygodniu usunięty z pierwszej dziesiątki altcoinów dzięki uprzejmości Stellar (XLM) i Dogecoin (DOGE).

W przypadku XRP, straty mogły być gorsze. W momencie pisania tego tekstu token ten jest notowany na poziomie 0,46 USD, a wcześniej jego wartość wynosiła zaledwie 0,16 USD w związku z problemami prawnymi głównego udziałowca Ripple.

Chociaż problemy te pozostają nierozwiązane, a amerykańskie organy regulacyjne mogą nadal klasyfikować XRP jako niezarejestrowany papier wartościowy, jego losy poprawiły się w ostatnich tygodniach.

Polkadot udowodnił jednak, że jeden z najstarszych altcoinów na rynku nie może się z nim równać, osiągając imponujące zyski w 2021 roku. DOT/USD wzrósł o ponad 40% tylko w ciągu ostatniego tygodnia, przerzucając już XRP na krótko w styczniu.

Cardano szykuje się na strzał w top 5

Dzięki temu, XRP w pierwszej piątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej może wkrótce stać się przeszłością, ponieważ inny pretendent Cardano (ADA) nastawia się na własny sidestep.

We wtorek zarówno XRP, jak i ADA miały kapitalizację rynkową wynoszącą ponad 21 miliardów dolarów. W szczytowym momencie XRP osiągnął wartość ponad 125 miliardów dolarów przy cenie 3,84 dolara za monetę – 735% więcej niż obecnie.

Pomimo braku postępu w stosunku do szczytów wszech czasów, niesławna armia zwolenników altcoina w mediach społecznościowych nadal wierzy, że dobre czasy są tuż za rogiem.

Jednak pod względem przyjęcia na szeroką skalę, XRP pozostaje w cieniu, ponieważ duży biznes kupuje Bitcoin (BTC), a instytucje dalej przyjmują Ether (ETH).